המגזין העסקי
חזרה המגזין העסקי

בודקים לפני שמחליטים

אז החלטת להיכנס לשותפות ולהגדיל את הפעילות העסקית, על פניו זה נראה רעיון מצוין וכל הכבוד על היוזמה!

אכן רוב הרעיונות המצוינים והמוצרים ששינו סגנונות חיים, הם פרי של שותפות עסקית חזקה וטובה. התרחבות באמצעות כניסה לשותפות עסקית יכולה להוות מנוע ומנוף לגדילה ושגשוג של העסק שלך.

שותפות עסקית, כמו מערכות יחסים אחרות דומה במעט למערכת יחסים רומנטית: בתחילת הדרך שני הצדדים באופוריה, ההתלהבות שולטת ונראה כאילו שום דבר לא יכול לקלקל את החגיגה.

ייתכן והשותף העסקי שלך הוא קרוב משפחה, חבר קרוב, משקיע שמעוניין להשקיע בעסק שלך או לחילופין חברה שאתה מעוניין להשקיע בה. כך או כך, לפני שמחליפים טבעות ואומרים 'כן', יש מס' דברים שאנו ממליצים לכם לעשות:

 1. בקשו המלצות- זה נכון שתיק עבודות והישגים יכולים לעשות רושם נהדר, אך רוב האנשים אוהבים להגזים עם האמת ואף לשקר. מה שכדאי שתעשו הוא לבקש לשוחח עם מס' אנשים שעשו עסקים עם החברה עמה אתם מתכוונים לשתף פעולה, שאלו אותם איך הייתה העבודה המשותפת? מהן נקודות התורפה? קבלו מידע שניתן ללמוד ממנו.
 1. ערכו מחקר ברשת. ניתן למצוא מידע רב ובעל ערך בחיפוש פשוט בגוגל. חפשו אזכורים בעיתונות ובמדיה, בדקו ברשתות החברתיות וקבלו מושג על הערכים המובילים בחברה, מהו הלך הרוח, האם העובדים מרוצים?
 1. ערכו בדיקה מוקדמת. מרבית מהנתונים הקריטיים והראשוניים שעשויים ללמד אתכם על החברה העומדת על הפרק, ניתן להשיג בהזמנת נסח חברה פשוט תמורת תשלום זעום. לפני שאתם מתחילים לחקור מסביב, הדבר הראשון שיש לעשות הוא להזמין נסח חברה המכיל את תמצית פרטי החברה עמה אתם מעוניינים לעשות עסקים, ולקבל תמונה ראשונית וממצה על מצבה.
 1. ערכו תאום ציפיות. דבר חיוני ביותר הוא להקים תשתית לתקשורת פתוחה ורציפה עם החברה עמה תרצו לשתף פעולה. תקשרו בקול ובבירור מהם הציפיות שלכם ומה תרצו להשיג. מערכת יחסים טובה היא מערכת יחסים הדדית ודו כיוונית בה שני הצדדים חייבים להיות מרוצים.

בחרו אנשי קשר באמצעותם תערכו בדיקה תקופתית, שתפו מסמכים ושמרו על שקיפות ותקשורת חיובית, שהן אבני היסוד לכל מערכת יחסים מוצלחת ומפרה הדדית.

 1. היו בטוחים שאתם חולקים את אותם ערכים וסטנדרטים מוסריים: יושרה, שירות לקוחות, אדיבות ועמידה בזמנים הם רק מעט דוגמאות שחשוב לבחון היטב בטרם נכנסים לשותפות עסקית. אם יש בינכם לבין הצד השני אי הסכמה בנושאים אלו, כדאי לשקול שנית האם להיכנס לשותפות מלכתחילה.
 1. שאלו מסביב, התענינו וחקרו אנשים שעשויים להכיר את החברה מקרוב, לקוחותיה וספקיה עשויים להיות מקור ידע לא מבוטל.

המחקר הראשוני הוא שלב קריטי בטרם כניסה לשותפות עסקית. כל כניסה לשותפות עסקית מהווה לקיחת סיכון וכדי להפוך אותו לסיכון מחושב, עליך להשיג ידע על מנת לקבל החלטה מושכלת.

אז נכון שלפני חתונה לא תמיד עושים את כל הבדיקות הנ"ל, לא תמיד זה אפשרי, אך הזמן במחיצת הפרטנר מלמד ומעניק ידע רב. בעסקים, לעומת זאת, הזמן קצר ודוחק ועלינו לאסוף כמה שיותר מידע בכמה שפחות זמן ומשום כך, יש לנצל את כל הכלים העומדים לרשותנו כדי לעשות זאת נכון.

ונסיים עם דוגמא מסיפור אמיתי שקרה:

מפעל לייצור מוצרי פלסטיק רצה להרחיב את פס הייצור ולרכוש מכונה נוספת. בחיפוש אחר מכונות, גילה שחברה מתחרה שצמצמה את פעילותה, מציעה למכירה מכונה דומה, יד שנייה במצב תקין וטוב.

הגיעו שתי החברות להסכמה ביניהן על המחיר ונסגרה עסקה. ביום ההובלה, גילתה הרוכשת כי המכונה לא יכולה להיות מסופקת שכן היא משועבדת לבנק, עקב חובות כלכליים וכך מצאה את עצמה גם ללא יכולת התרחבות וגם בפתחו של הליך משפטי יקר.

אילו בדקה החברה הרוכשת את נסח החברה ממנה רכשה, הייתה מגלה כי רשם החברות עדכן מכונה זו כמשועבדת, וכך היה נחסך ממנה עוגמת נפש והוצאה כלכלית מיותרת.

משום כך אנו ממליצים:

לא עושים עסקים לפני שבודקים! נסו את השירותים שלנו:

נסח חברה                    דו"ח שינויים                  חיפוש הפוך       חברות קשורות

 • facebook
 • twitter
 • linkedin
 • telegram
 • whatsapp

אולי יעניין אתכם גם

מהו מודל SWOT
מהו מודל SWOT
למה חשוב לבדוק נסח חברה (חלק א)
למה חשוב לבדוק נסח חברה (חלק א)
 • חדש

שוקלים שותפות עסקית? 10 שאלות שחשוב שתשאלו את עצמכם לפני כן

לתמצית המנהלים תפקיד קריטי בגיוס הון ומשקיעים. המדריך המלא ליצירת תמצית מנצחת!

אימון למנהלים, לעובדים או לצוות, יוביל כל ארגון ועסק לביצועים טובים יותר, שנתחיל?